KPSS 20162 Tercih Yap ÖSYM Önlisans Ortaöğretim Nitelik Kodları

Arallık ayında yapılan 2016 yılının son KPSS sınavı sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından tercih kılavuzu da yayınlandı.Şimdi 3,5 milyon adayın sınav sonuçlarına göre tercih yapma zamanı geldi .KPSS 2017 güncel tercih robotu uygulaması hakkında bilmedikleriniz ve KPSS bor kontejyanlarının dağılımını sizler için inceledik.

Ölçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2016 2. dönem Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavına giren adayların aldığı sonuçlar belli oldu. Peki bu sonuçlar ile adayların hangi tercihi yapması gerekiyor ?Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

KPSS 2 dönem tercih kılavuzu yayınlanmıştır ve ÖSYM'den yapılan duyuruya göre; Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Ortaöğretim ve Önlisans bölümlerinden sınava giren yaklaşıl 6milyon kişinin tercihlerini 21-30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye göndermesi gerekecektir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar Nasıl Tercih Yapacaklar

Ortaöğretim ve Önlisans bölümlerinden sınava giren yaklaşıl 6milyon kişinin tercihlerini 21-30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye göndermesi gerekecektir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Tercih kılavuzunda Tablo 1 de Ortaöğretim mezunu adayların girebileceği boş kadrolar mevcuttur. Tablo 2 de Önlisans mezunu adayların girebileceği boş kadrolar bulunmaktadır. Tablo 3 de Lisans mezunu adayların girebileceği boş kadrolar bulunmaktadır. 

Adaylar http://wwwosym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numarası ile giriş yaparak tercihler kısmından 30 u geçmeyecek şekilde seçim yapacaklardır. Yerleştirme işlemlerinde orta öğretim mezunları için KPSS94 önlisans mezunları için KPSS93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı tercih işlemlerinde kullanılacaktır.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×