Öne Çıkanlar The Moment elazığ haber Yıktı incir reçeli 2 sağlık durumu

2014 ÖSYM/KPSS Önlisans Sınav Cevap Anahtarı ve Soruları Yayınlandı mı?
 KPSS sınavı yapıldı.KPSS Önlisans soru ve cevapları Yayınlandı mı?KPSS Önlisans sınavında hangi sorular çıktı?KPSS Önlisans soruları zor muydu kolay mıydı?Bu seneki KPSS nasıl geçti?KPSS sıanvında hatalı soru var mıydı?

KPSS SORU VE CEVAP ANAHTARI (Yayınlandığında link aktif olacaktır)

KPSS KONU DAĞILIMI 
KPSS 2014 Lise ve Önlisans düzeyinde sorulacak soruların konulara göre dağılımları aşağıda verilmiştir. 2013-KPSS ‘de uygulanan Genel Yetenek  ve Genel Kültür testlerinin kapsamı,yaklaşık ağırlıkları ve uyumluluk sağlamak amacıyla,2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretin/Önlilans sınavlarında da aynı şekilde uygulanacaktır. 
İŞTE KONU DAĞILIMLARI 
Toplam soru : 120 
Genel Yetenek (60 soru) : Matematik+Türkçe 
Matematik (30 soru) 
Sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerine yönelik sorulardan oluşacaktır.(Muhakeme) 
Türkçe(30 soru) 
Sözel akıl yürütme ve dilbilgisi,yazım kuralları ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.(muhakeme) 
Her iki sınavda da mantık sorularına ağırlık verilecektir. 
Genel Kültür (60 soru)Tarih+Coğrafya+Vatandaşlık+Güncel Konular 
Coğrafya (18 soru) 
Türkiyenin ekonomik özellikleri 13 soru 
Türkiyenin fiziki özellikleri 7 soru 
Türkiyenin beşeri özellikleri 5 soru 
Tarih (27 soru) 
Selçuklu devleti ve öncesi Türk Devleti 3 soru 
İnklap tatihi 12 soru 
Osmanlı devleti 9 soru 
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 3 
Vatandaşlık Bilgisi (9 soru) 
İdare hukuku 3 soru 
Anayasa hukuku 3 soru 
Hukukun temel kavramkarı ve medeni hukuk 3 soru 
Güncel Konular (6 soru) 

2012 KPSS Sınav Soruları İçin Tıklayınız

2010 KPSS Sınav Soruları İçin Tıklayınız

KPSS NEDİR? 
KPSS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR? 
KPSS'Yİ, KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI adı ile hayatımıza ortak olan sınav sistemi diye adlandırabiliriz basit olarak. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. ÖRN: KPSS-A KPSS-BKPSS, genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi kollardan oluşur. Elbette KPSS'de bu kolların hepsinden sorumlu değilsiniz şöyle ki; başvuracağınız alan adına yeterli olacak bölümlerden sorumlu tutulursunuz. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu sınava başvurusunu yapabilir. 
KPSS A-B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu kadrolar mesleğinizle ilgili yönlendirmede karşınıza çıkmaktadır. Meslek dışında ilk kez bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaktadır. 
KPSS A GRUBU KADRO; Bakanlıklar,başbakanlık,genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak adaylar tabi tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir diyebiliriz.Eğer bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız Kamu personeli seçme sınavına muhakkak girmelisiniz daha sonra az önce belirttiğim gibi kurumların kendine has sınavlarına tabii tutulacaksınız. 
KPSS B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu dışında kalan kadrolar diye nitelendirebiliriz. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba göre kadrolanacaktır. Bu kadro için şartlar daha farklıdır; askerlik,sicil kaydı,sağlık,suç durumu vs… Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile yapılan atama bu dönem 69 ile belirlenebilir,bu genel başarı durumuna bağlıdır. 
KPSS, Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Örnekleyecek olursak mühendis olmak isteyen bir arkadaşımızın genel kültür ve genel yetenek testlerini cevaplamasını onun için yeterlidir. Fakat öğretmen adayı bir arkadaşımızın ek olarak eğitim bilimleri testini cevaplaması şarttır. 
  
  
  
KPSS Başvurusu (2014 Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans KPSS Sınavı Başvuruları)  Başvuru Ücretleri Kaç TL Hangi Bankaya Ödeniyor ? 
2014 KPSS Sınav Tarihleri: 
-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans: 5-6 Temmuz 2014 -KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): 13 Temmuz 2014 -KPSS Ortaöğretim / Önlisans (Önlisans Düzeyi): 27 Eylül 2014 -KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim -Lise- Düzeyi): 28 Eylül 2014 
KPSS Lisans Başvuruları: 
KPSS Sınav Tarihi : 05.07.2014-06.07.2014 KPSS Başvuru Tarihi : 5-14 Mayıs 2014 KPSS Başvuru Yerleri: ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları, 
Kimler Girebilir: Lisans mezunu veya mezun olabilecek durumdaki adaylar Başvuru Ücreti : Geçen yıl 40 tl ÖABT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 13 Temmuz 2014, 09.30, 40 TL 2014 KPSS Ortaöğretim / Önlisans Düzeyi: 
KPSS Önlisans Sınav Tarihi: 27 Eylül 2014 KPSS Ortaöğretim Sınav Tarihi: 28 Eylül 2014 KPSS Başvuru Tarihi : 30 Haziran – 16 Temmuz 2014 KPSS Başvuru Yerleri: ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları, Başvuru Ücreti : 40 TL 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.