Öne Çıkanlar e devlet şifresi evleniyor Bulutlar Soru ve Cevaplar TEOG tercihleri nasıl yapılır

Öğretmen Atamalarında Yeni Bir Sistem Geliştirildi.
Öğretmen Niteliğinin arttırılması Yönünde yeni bir Değişikliğe Gidiliyor. Bu Konu 19. Milli Eğitim Şurası'nın tartışma konusu oldu. Şura'da öğretmenlerin yetiştirilmesi ve istihdam konuları ele alındı. Özetle, öğretmen yeterliliklerini temel alan, objektif bir çoklu değerlendirme sisteminin geliştirilmesi herkes tarafından benimsendi. Öğretmen seçimleri hakkında komisyonda bir çok öneri sunuldu ve değerlendirilmeye alındı.
 
Milli Eğitim Şurası Antalya'da bir otelde düzenlenen 4 ayrı konuda oluşturulan komisyonlar, ilk gün çalışmalarınınihayete erdirdi.
 
"Öğretmen Niteliğinin Arttırılması" konu alan  komisyonda, öğretmen yetiştirilmesi ve istihdamı konusundaki sorunlarını ve çözüm önerileri tartışma konusu idi.
 
Komisyon üyeleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın ( MEB )öğretmen ihtiyacının 115 bin dolayında, ancak eğitim fakültelerinden mezun olanların sayısının 40-42 bin dolayında olduğu, yapılan atamalarla bu ihtiyacın giderek azalacağı ifade edildi.
 
Öğretmen seçimi için çeşitli önerilerin getirildiği komisyonda, bir öneri olarak sunulan "mülakatla"( Sözlü Sınav ) seçim sistemi de tartışılan konulardan biri oldu.
 
Tartışmalardan sonra komisyonda, öğretmenlik mesleğine orta vadede çoktan seçmeli sınavlar yerine, öğretmen yeterliliklerini temel alan objektif bir çoklu değerlendirme sisteminin geliştirilmesi benimsendi.
 
"Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri"nin ele alındığı komisyonda ise okul öncesi eğitimin en az bir yıl zorunlu olması, okul öncesinden başlayarak 1, 2 ve 3. sınıflarda da değerler eğitimlerinin verilmesi konuları ele alındı.
 
Üyelerinin, görüşlerini açıkladığı tartışmaların ardından komiyonda, öğretim programlarının oyun temelli olması, okul öncesinde değerler eğitiminin verilmesi, okul öncesinden itibaren yetenek gelişiminin izlenmesi, ilkokuldan itibaren normal (tekli) eğitime geçilmesi konularında görüş birliğine varıldı.
 
Komisyon Başkanı Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol, komisyonun ilk gününde okul öncesi eğitime ilişkin görüşlerin sunulduğunu belirterek, öne çıkan konular arasında okul öncesi eğitimde değerler eğitiminin de verilmesi görüşünün öne çıktığını ifade etti.
 
Akyol, komisyon üyelerinin değerler eğitiminin okul öncesinde verilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirterek, "Tartışma, değerin ne olduğu kısmen de nasıl verileceği üzerine yoğunlaştı. Komisyon üyeleri evrensel, milli ve yerel ve dini değerler verilmesi yönünde görüşlerini açıkladılar. Diğer tartışılan konulardan biri de okullarda normal eğitim verilmesi yönündeydi" diye konuştu.
 
"Okul Güvenliği", "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" konu başlıkları da oluşturulan komisyonlarda görüşülmeye başlandı.
 
Komisyonlar, ikinci gün çalışmalarını yarın sürdürecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.