Öne Çıkanlar Soru ve Cevaplar evleniyor e devlet şifresi Bulutlar TEOG tercihleri nasıl yapılır

POMEM Başvurusu ve Başvuru Şartları 2014 Açıklandı


POMEM 2014 başvuruları ne zaman başlıyor, POMEM polislik başvuru şartları, POMEM başvurusu için gereken evraklar, POMEM başvuruları için son tarih, POMEM 2014 başvurusu hakkında merak ettiğiniz her şey burada, tıklayınız.


Polis olmak isteyen milyonlarca öğrenci için gerçekleştirilen POMEM sınavları için başvurular ne zaman başlıyor, polislik başvurusu için gereken evraklar neler, pomem 2014 başvuru şartları nelerdir gibi merak edilen tüm detayları bolgehaberi.com eğitim editörleri tarafından özenle derlenerek değerli okurlarımız için hazırlandı.


Polis Meslek Eğitimlerine; 2013 ve 2014 yıllarına ait KPSS P3 puan türünden 60,000’den iyi sıralama yapan ve en az  dört yıllık yüksek öğretim kurumlarından veya bu kurumlara denk kurumlardan mezun olan kişiler başvurabilmektedir.

POMEM 2014 sonrası Polis Meslek Eğitimlerine 6.260 Erkek, 240 Bayan olmak üzere toplamda 6500 kişi alınacaktır.

Toplamda 1950 aday da yedek olarak belirlenecektir.

Müracaat işlemleri için adaylar ikamet ettikleri ildeki İl Emniyet Müdürlükleri Eğitim Şube Müdürlüklerine en geç 7 Kasım 2014 tarihinde gerekli belgeler ile şahsen başvuru yapmak zorundadırlar.

7 Kasım 2014 günü saat 17.00’dan sonra hiçbir müracaat  kabul edilmeyecektir.

Adayların sınav tarihleri ve sınav merkezleri Eğitim Dairesi Başkanlığının resmi internet adresi üzerinden duyurulacak ve adaylar için farklı bir duyuru gerçekleştirilmeyecektir.

Emniyet Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen bölge merkezlerinde değerlendirme ve seçme işlemleri 22 Aralık 2014 tarihi ile başlayacaktır. Değerlendirme ve seçme işlemi toplamda 3  aşamadan oluşacak ve sadece POMEM 2014 için geçerli olacaktır.

Adaylar değerlendirmelerden sonra puanları hesaplanacak ve yüksek puanlar tercih edilerek kişiler polislik mesleki eğitimlere kabul edilecektir. Sıralamalar sonucunda herhangi bir eşitlik söz konusu olursa KPSS puanı yüksek olan aday tercih edilecektir.

Polis Mesleki Eğitim merkezlerinde eğitimini tamamlayan adaylar Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun Ek 24 üncü maddesinin 5 inci fıkrasına göre Polis Memuru olarak atanırlar.

BAŞVURU ŞARTLARI


a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

 

b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

 

c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.)

 

Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar için 22/12/1987 tarihi ve sonrasında doğanlar,

 

Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar için 22/12/1985 tarihi ve sonrasında doğanlar.

 

ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.

 

d) Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak.

 

e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.

 

f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;

 

1) Mahkûm olmamak.

 

2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.

 

3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

 

g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.

 

ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

 

h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

 

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

 

i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.

 

j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

 

k) KPSS P3 puan türünden, (60,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

 

l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.

 

şartları aranır.

 

BAŞVURU ESNASINDA İSTENEN BELGELER

 

a) Başvuru dilekçesi, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)

 

b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu, (Başvuru esnasında İl Emniyet Müdürlüklerince verilecektir.)

 

c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi yada mezun olduğuna dair ilgili üniversiteden alınan resmi yazı. (Yabancı ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

 

d) Askerlikten muaf olanların muafiyet belgesi, sağlık nedeniyle muaf olanların sağlık raporu,

 

e) KPSS Sonuç Belgesinin internet çıktısı,

 

f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş dört (4) adet vesikalık fotoğraf,

 

g) Adayların adres bilgileri, Adres Kayıt sisteminden İl Emniyet Müdürlüğünce müracaat esnasında alınacaktır. Adres Kayıt Sistemine kayıtlı olmayanların kayıt yaptırmaları zorunludur. (Askerde olanlar askerlik görevini yaptıkları İl’den müracaat edebileceklerinden birliklerinden askerde olduklarına dair belge getireceklerdir.)

 

h) Bir (1) adet yarım kapak dosya,

 

BAŞVURU TARİHLERİ:20/10/2014 –07/11/2014

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.