Öne Çıkanlar The Moment elazığ haber Yıktı incir reçeli 2 sağlık durumu

Bedelli askerik nedir, kimler bedelli askerlik için başvurabilir?
Bedelli Askerlik Nedir, Kimler bedelli askerliğe başvuruda bulunabilir, Bedelli askerlik için ne kadar ödeme yapmak gerekir, Bedelli askerlik için nereye başvurulmalıdır, Bedelli askerlik için ödeme zamanında yapılmazsa ne olur ve Geri ödeme başvurusunu yapanlar ödedikleri tutarı ne zaman geri alabilir? gibi sorularınıza haberimizde geniş olarak yer verilmiştir.

Türkiye'de, genel zorunlu askerlik hizmetine ek olarak 90'lı yıllardan başlayan yeni ek geçici kanunlar vasıtasıyla bedelli askerlik yapmak da mümkün hale geldi. Bedelli askerliğin temel mantığı, zorunlu askerlik yapma yükümlülüğü taşıyanların, bu hizmetin süresini kısaltmak amacıyla nakit bedel ödemesidir. 
Kimler bedelli askerlik yapabilir?

İki farklı bedelli askerlik vardır:

18 yaş ve üzerinde olup, Türk vatandaşı olmasına rağmen en az 3 yıl yurtdışında çalışmış erkekler 21 günlük bedelli askerlik yaparak bu hizmeti tamamlayabilirler. Buna "dahte" yani "dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler" de denir.
Türkiye'de ikamet eden, 18 yaş ve üzeri erkekler için dönem dönem çıkarılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmeti de bulunmaktadır. Bu ikinci tür geçicidir. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği dönemde gerekli şartları taşıyanlar bu geçici bedelli askerlikten faydalanabilir. 
Bedelli askerlikle ilgili bugüne dek defalarca geçici kanun çıkarıldı. Bugüne kadarki kanunlarda genellikle yüksek sayılabilecek döviz bedeli ya da TL bazında ücret talep edildi. En son 2012 yılında yürürlüğe giren kanunda bedel 30.000 TL ve alt yaş sınırı 30 yaşından gün olmak olarak belirlenmişti. Daha önceki kanunlarda 21 günlük temel askeri eğitim her halükarda yapılırken, 2012'de yapılan kanunda 21 gün şartı da kaldırıldı.

2014 yılında yeniden bedelli askerlik konusu gündeme geldi ve 2014'ün son günlerinde hükümet tarafından yeni bir bedelli askerlik kanununun çıkarılacağı açıklandı. Yeni yasanın 1 Ocak 2015'ten itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hükümetin açıkladığı kanun teklifine göre, yeni yasada bedel 18.000 TL olacakken, 27 yaşından gün almış olma şartı getiriliyor. Yeni yasada da 21 günlük mecburi askerlik hizmetinin uygulanması beklenmiyor. 

Bedelli askerlik hakkında sıkça sorulan sorular;

Bedelli askerlik için ne kadar ödeme yapmak gerekir?
Bedelli askerlik yapmak için 18 bin tl ödenmesi gerekir. Ödeme daha önceki uygulamalarda taksitlerle yapıldı. Genellikle taksit uygulaması oluyor.

Bedelli askerlik için nereye başvurulmalıdır?
Bedelli askerlik başvurularını Türkiye'de askerlik şubelerine, Türkiye dışında ise konsolosluklara şahsen yapmak gerekir. Başvurular posta ya da vekaletle yapılamaz, şahsen yapılması gerekir. Başvuran kişiye ödenmesi gereken tutar ve ödeneceği banka bilgilerini içeren bir belge verilir.

Bu belge ile bankaya gidip ödeme yapıldıktan sonra, ödemenin yapıldığına dair biri asıl toplam üç nüsha dekontu, bedelli askerlik başvurusunun yapıldığı yere teslim edilmesi gerekir. 

Bedelli askerlik için ödeme zamanında yapılmazsa ne olur? 
Ödeme zamanında yapılmazsa, başvuran kişi kendi isteğiyle bedelli askerlikten yararlanmaktan vazgeçerse veya bedelli askerlik yapabilmek için gerekli şartları taşımadığı sonradan anlaşılırsa bu kişi bedelli askerlik kapsamı dışına alınır.

Bedelli askerlik kapsam dışına alınan kişinin daha önceden ödediği parayı geri alabilmesi için başvuruyu yaptığı yere dilekçeyle geri ödeme başvurusu yapması gerekir. Bu dilekçede ödemeyi yapa kişinin banka hesap bilgileri ve TC Kimlik numarası da olmalıdır. Geri ödeme başvurusu, ödemeden sonraki 6 ay içerisinde yapılmalıdır.

Geri ödeme başvurusunu yapanlar ödedikleri tutarı ne zaman geri alabilir? 
Geri ödeme başvurusu askerlik şubesin tarafından üç ay içerisinde incelenir. İnceleme sonucunun olumluysa, başvuran kişinin belgeleri bakanlığa gönderilir. İlgili bedel bakanlık tarafından 1 ay içerisinde geri ödeme başvurusunda belirtilen hesaba yapılır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.