Öne Çıkanlar karar nejat birecik Justіn Bіеbеr bu tarz benim özlem özden meclisteki konuşma

2014  Taşeron işçi kadro Hakkı Kazandı mı?(Torba Yasası ne zaman Yürürlüğe giriyor?)son Gelişmeler,son dakika haberleri

Torba Yasada Taşerona neler çıktı?Mevcut Torba yasadan çıkan Haberler nelerdir?Torba Yasa son gelişmeler neler?Torba Yasa hakkında detaylı bilgi.Taşeron Kanunları Tam Metni,Uzun zamandır beklenen ve taşeron işçilerin umutla baktığı Torba Yasası hakkında gelişmeler var.Taşeron işçiler geçekten kadro alacak mı Torba yasa ne zaman çıkacak Torba yasada taşeron işçiler kadro alacak mı? Hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında yer almaktadır.

Taşeron Torba Yasası hakkında protesto yapıldı.Antalya Şubeler Platformu üyeleri tarafından Attalos heykeli önünde toplandılar.

KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, “Ülkemizde emekçiler 19. Yüzyıl kölelik koşullarının dayatılmasının sonuçlarını acı bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz. Soma’da işçilere yaşam odalarını bile çok görenlerle aynı zihniyeti paylaşanlar önceki gün yeni bir iş cinayetine daha imza attı. İstanbul’un ortasında dikilen rezidans inşaatında yaşanan iş cinayetinde 10 işçi kardeşimizi daha taşeron cumhuriyetine kurban verdik” diye konuştu. Ayar, sözlerine şöyle devam etti;

"İş cinayetlerine kader, fıtrat diyerek geçiştirmeye çalışan AKP hükümeti taşeron cumhuriyetini daha da büyütmenin peşindedir. Bugün olağanüstü toplanan mecliste görüşülmesine devam edilecek taşeron torba yasa tasarısı da bu çabanın bir ürünüdür. 301 maden işçisinin hayatına mal olan Soma katliamının ardından kamuoyunda oluşan tepkiyi hafifletmek için hazırlandığı iddia edilen tasarı sendikalardan, konfederasyonlardan sır gibi saklanmış ve 30 Mayıs tarihinde TBMM’ne sunulmuştur. Bugün mecliste görüşülmesi devam edilecek olan bu çuval yasa tasarısı ile taşeronluk sistemi kaldırılmamakta, aksine yaygınlaştırılmasının önü açılmaktadır. Ülkemizde düşük ücretlerle kölece çalıştırılmanın sendika hakkı başta olmak üzere çalışanların temel haklarını gasp etmenin adı da taşeron istihdam. Daha ekonomik olduğu gerekçesiyle son 10 yıl içinde çığ gibi artmıştır. “TBMM bünyesinde çalıştırılan taşeron işçi sayısı 2005 yılında 88 iken, bu rakam 2013 yılında 1019 olmuştur. Tüm bunlara rağmen bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen tasarıyla taşeron istihdamda hilenin tespitini engellemek için yeni hilelere başvurulmaktadır. Bunu görmek için tasarının özellikle 11 ve 12’inci maddelerinin özüne bakmak yeterlidir. Bu maddelerde taşeron olarak istihdam edilenlere kadro vermek yerine yardımcı işlerin türleri genişletilmektedir. İş kanunu ve yerleşik yargı içtihatları es geçilmekte, kanunu açıkça ihlal ederek fiili olarak taşeron firmalar eliyle yapılan asıl işlerin yardımcı işlere ilişkin hizmet türlerinin içine alınmasının yolu açılmaktadır” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve Kapusuz ile dün gece saat 02.00’ye kadar süren bir toplantı yaptı.Şöyle konuştu;

“Bugüne kadar yapılan yanlışlıklara fırsat vermemek, bir disiplin sağlamak, öncesinde hangisi işin asli, hangisinin tali iş olduğu belirlenecek. Alt işveren ve asıl iş sahibinin yapacağı işlerin neler olduğu belli olacak. Taşeron sistemi kaldırılmıyor, disipline ediliyor. Sağlık Bakanlığı’nda temizlik işi asli iş sayılır mı, sayılmaz. Ama Sağlık Bakanlığı’nda hemşire ve ebenin yaptığı iş asli iştir. Siz onu temizlik şirketine alarak öbür tarafta çalıştırmamalısınız. Bunların hepsi belirlenmiş olacak. Hükümet, sendikalardan da görüş alarak asli iş ile tali iş ayırımını belirleyecek. Bu belirlemeye göre ihaleye çıkılan iş, öncesinden taşeron tarafında biliniyor olacak. İhale izni Maliye Bakanlığı’ndan çıkacak. Asli iş, tali iş olarak ihale edilmeyecek. Bütün bunlar denetimden geçirilecek. Bir işyerinde aynı işleri yapanlar aynı haklara sahip olacak. Zaten bu yönde mahkemelerin verdiği kararlar var. “

İşverenlerin yeraltında çalışan madencilerin günlük 6 saat çalışma süresine itiraz ettiğinin hatırlatılması üzerine Kapusuz, yeraltına inmeden önce işçilere verilen brifingin bu süreden sayılmaması talebinin geldiğini kaydetti.Öte yandan sizlere özellikle taşeron konusunda en önemli gelişmeler ve haberleri ise, anlık olarak buradan aktarmayı sürdüreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.