Öne Çıkanlar incir reçeli 2 elazığ aksaray mahallesi kentsel dönüşüm Kavgası Elazığ ulukent mahallesi

Yeni Büyükşehirler Geliyor!
Ülkemizde 30 Büyükşehir var bu sayıda artış yapılacağı açıklandı. 2019'da bu sayıya 10 adet Büyükşehirin eklenmesiyle en az 40 olması planlanmaktadır. Büyükşehirlerin arttırılmasının gerekçesi olarak da şehirlerin güzelleştirilmesi, olanakların arttırılması ve hizmetlerin arttırılması gösteriliyor. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'de büyükşehir sayısının daha da artacağını söyleyerek "Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72'sini taşıyor. Milyorlarca insanın büyükşehirler içerisinde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu oran 80'leri 85'leri bulacak, ilerisini ben bilemem. Ama 2019 seçimlerinde en az 40 olacağını söyleyebilirim" dedi.

Bülent Arınç "Bazı illerin büyükşehir olmasına karşı çıkılmasına rağmen, şehirlerin güzelleştirilmesi, imkanlarının arttırılması amacıyla konunun o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından ısrarla savunulduğunu bildiren Arınç, "Oralarda belki kaybettik seçimleri ama halkın kazandığını düşünüyorum. Çünkü merkezi bir planlama ile imkanların daha akıllıca kullanılması açından köylere, mahallerle çok daha iyi hizmet verilebilecekti" diye konuştu.

Arınç, "Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72'sini taşıyor. Milyorlarca insanın büyükşehirler içerisinde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu oran 80'leri 85'leri bulacak, ilerisini ben bilemem. Ama 2019 seçimlerinde en az 40 olacağını söyleyebilirim. İlçeler içinde farklı düzenleme belki gündeme gelebilir. Büyükşehir yasası ile iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Hizmetin, merkezden köylere daha iyi şekilde yayılabileceğini düşündüğünü ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Asıl stratejimiz yerel yönetimlerin güçlendirilmesidir. Yerel kararların kendi muhitinde süratle alınması, imkanlarının ve kaynaklarının arttırılmasıdır. Eskiden bütün izinler, bütün yetkiler, bütün projeler hepsi Ankara'dan, zaman içerisinde sirayet eden bir şekilde yapılır, çok masraflı bir şekilde ihale edilir, pek çoğunu da uygulama imkanı olmazdı. Büyükşehir belediye meclisleri ve yeni kurduğu birimlerde bu iş çok daha iyi olacak diye düşünüyorum."

Doğaya, çevreye ve insana yönelik hizmetlerde belediye hizmetlerinin daha ağırlıklı olduğunu düşündüğünü belirten Arınç, Manisa çöp depolama alanını örnek göstererek, bu alanda zaman zaman yangınlar, patlamalar yaşandığını çevreye zararlar verildiği kaydetti.

"Kendilerini çevreci zanneden bazı grupların politik amaçlarla atık tesislerini engellemeye çalıştığını, 2004-2009 yılları arasında Develi-Heybeli civarında yapılmak istenen tesislerin, foyası sonradan meydana çıkan kişilerin sokak gösterilerinden nasıl etkilendiğini, bazı meslek kuruluşlarının da bunlara alet olarak nasıl yargı yoluna gittiklerini bildiklerini" söyleyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çok şükür Uzunburun konusunda bütün meseleler aşıldı. Kula Başkanının şansı var, AK Partili belediye başkanı olsaydı yine o nevzuhur adamlar ortaya çıkar, yine ellerinde süpürgelerle meydanlarda çırılçıplak dolaşırken, yine gösteri yaparlardı. Cengiz Ergün'ü daha çok seviyor onlar, onu üzmek istememişler. Şanslı bir belediye başkanı. Kadir gecesi doğmuş. İnşallah Uzunburun Köyü'nde bunu yapmak zorundayız. Bu tesis hayati bir tesis, uzaya yapacak halimiz yok. Artık bu tesisler o kadar modern ki çevreye bir zarar vermiyor. Belki gittiği yere de değer katacak tesisler. İstihdamıyla, değer katmasıyla inşallah bunların takipçisi oluruz."

Manisalıların tercihine saygı duyduklarını, merkezdeki iki ilçe belediyesini AK Partili adayın kazanmasının büyükşehir belediyesi açısından da şans olduğunu, vatandaşa birlikte hizmet götüreceklerini dile getiren Bülent Arınç, şunları söyledi:

"Birbirimize sırtımızı dönerek değil samimi kucaklaşarak ve yan yana durarak bu hizmetleri yapabiliriz. Medeni ilişkiler bakımında da ben başkanlarımız arasında bir sorun çıkacağına inanmıyorum. Manisa'ya hizmet konusunda herkes kendi alanında yarışma içinde olmalıdır ama birbirinin ayağına da basmamalıdır. Bu uyumun başka yerlerde olmayabilir belki, ama şüphesiz Manisa'da fazlasıyla olacağını düşünüyorum. Mesela Van merkezinde Tuşva Belediyemiz var. Orayı biz kazandık, ama Büyükşehir ve diğer ilçeleri başkaları kazandı. Olabilir, bu da halkın bir tercihidir. Ama maalesef medeni ilişkiler yok. Partizanlık veya birilerine düşman olarak görme zihniyeti hamdolsun ki Manisa'da yok."

Ziyaretin ardından Arınç ile Ergün, belediye binasının karşısındaki bir esnaf lokantasında yemek yedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.