Öne Çıkanlar Soru ve Cevaplar evleniyor e devlet şifresi Bulutlar TEOG tercihleri nasıl yapılır

BarışaBak  Kampanyasına Bülent Ersoy'dan Tam Destek.
Bir Çok Siyasi Parti'nin destekçisi Olduğu BarışaBak  Kampanyasına Sanatçı Bülent Ersoy'da Katıldı. Çözüm süresine katkı sağlayacağı düşünülen kampanya için bir grup heyet mecliste, Ak Parti, CHP, MHP ve HDP’ ziyaret etti. Heyet'in yemek yemek için gittikleri mekanda Bülent Ersoy'un olduğu gözlerden kaçmadı. Ellerinde getirdikleri dosyayı inceleyen sanatçı Bülent Ersoy, ''İnsanların ölmemesi İçin'' adlı kampanyaya kendisininde destekçi olacağını söyledi.
 
Mecliste Bu konu ile ilgili destek verecekler. bakın Meclisin konu aldığı bazı başlıklar şunlar:

1 Mahir Ünal (AK Parti Grup Başkanvekili)
Mahir Ünal kampanyayı sosyal medya ve basından yakından izlediğini ve bireysel olarak destekçisi olduğunu belirterek söze başladı. Sivil topluma düşen rolü bu gibi sivil kampanyaların vurgulamasının Çözüm Süreci açısından hayati öneminin altını çizdi. Kampanya aktiviteleri için kamunun desteğine ihtiyacımız olduğunu, örneğin Barış Treni projemiz için kesinlikle böyle bir desteğe ihtiyacımız olduğunu dile getirdiğimizde Ulaştırma Bakanı’na bu konuyu kendisinin ileteceğini ve büyük ihtimalle karşılanacağını söyledi. Genel olarak destek sözü aldığımız çok sıcak ve olumlu geçen bir görüşme yaptık.
 
2.  Yusuf Halaçoğlu (MHP Grup Başkanvekili)
Halaçoğlu (MHP’nin genel yaklaşımı nedeniyle) umduğumuzdan çok daha yumuşak bir üslupla “Barışı kim istemez ki? Bu çatışmalar, ölümler bitse de hepimiz gidip Munzur’un kıyısında piknik yapıp çayımızı içsek” diyerek karşıladı. Ancak MHP’nin süreç konusunda kamuoyunca bilinen kırmızı çizgilerini de sıraladı. Sürecin içeriğini bilmediklerini, defalarca talep etmelerine rağmen kendilerine bilgi verilmediğini, bu yüzden içeriği belirsiz bir sürece destek vermeyeceklerini net biçimde söyledi. Süreçte yürütülen müzakerelerin içeriği hakkında bilgilendirmenin kamuoyuna açık değilse bile, gizli oturumlarda da olsa kendilerine yapılması önerisi dikkat çekiciydi.
 
3. Akif Hamzaçebi (CHP Grup Başkanvekili )
Bir önceki görüşmenin uzaması ve Hamzaçebi’nin programı sebebiyle en kısa görüşme kendisiyle gerçekleştirildi. “Barışı elbette destekliyoruz” yaklaşımı Hamzaçebi’de de mevcuttu. Partilerinin hazırlayıp meclise önerge olarak sunduğu “Toplumsal Mutabakat Komisyonu ile Ortak Akıl Heyeti Kurulması Hakkında Kanun Teklifi” dosyalarını tüm heyetimize dağıttı. MHP ile aynı eleştiriyi, süreç hakkında yeterince bilgilendirilmedikleri eleştirisini o da aktardı. Sürecin daha şeffaf ve mecliste yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.
 
4.  İdris Baluken (HDP Grup Başkanvekili)
En sıcak ve samimi görüşmenin Sayın Baluken’le yapıldığını belirtmeliyiz. Baluken parti olarak çalışmalarımızı yakından izlediklerini, çok önemli bulduklarını ve desteklediklerini belirtti. Sivil toplumdan nihayet böyle bir sesin çıkmasının önemini vurguladı ve “Keşke sürecin başından beri buna benzer inisiyatifler var olsaydı” dedi. Diğer muhalefet partileriyle ortak eleştiri olarak sürecin daha şeffaf yürütülmesi gereğine ve kendilerinin daha fazla bilgilendirilmeye olan ihtiyaçlarına vurgu yaptı.
Baluken’in “Bu kampanya içinden bir heyetin Kandil ve İmralı’yı ziyaret etmesinin çok faydalı olacağını ve kendilerinin bunu destekleyeceklerini” söylemesi görüşmenin en ilginç yanıydı. Kampanyamız bu konuyu gündemine alıp değerlendirme kararı aldı.
 
Heyetin görüşmeden çıkardığı tespitler
 
1. Hiçbir parti (her birinin çözüm önerileri doğal olarak farklı olmakla birlikte) nihai barışın sağlanmasına karşı çıkmamaktadır.
2. Tüm partilerin ortak vurgusu sivil toplumdan böyle bir kampanyanın kendiliğinden başlamasının çok önemli olduğudur. Kampanya tarafları daha yakından izleyerek aksaklıklara dikkat çekmelidir.
3. Sürecin daha şeffaf yürütülmesi, siyasi partilerin daha fazla bilgilendirilmesi elzemdir.
4. Siyasi partiler, kendi kırmızı çizgilerini korumakla birlikte, sürecin parçası olmaya geçmişe oranla daha istekli gibi görünmektedirler.
5. Tarafsız davranacak, güvenilir, sivil bir gözlemci gücüne ihtiyaç vardır.
6. Yaklaşan seçimler göz önüne alındığında, siyasetin dilinin sertleşeceği düşünülürse, partiler arası (Çözüm Süreci’ne özel) yeni iletişim zeminlerinin açılmasına vesile olacak sivil bir hareket bu ihtiyacı karşılamada bir araç olabilir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.