Öne Çıkanlar Soru ve Cevaplar evleniyor e devlet şifresi Bulutlar TEOG tercihleri nasıl yapılır

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Ne Zaman Emekli Olurum?

 TC kimlik no ile sorgulama - SGK, sgk hizmet dökümü sorgulama işlemleri, TC kimlik no ile SGK-SSK Hizmet dökümü sorgulaması nasıl yapılır? SGK prim sorgulama, SGK ne zaman emekli olurum, SGK işyeri sicil no nasıl öğrenilir,  4A güvencesine sahip kişiler, hizmet dökümlerini görüntüleyebilir, çıktısını alabilirler.

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Hizmet Dökümü işlemleri 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Sorgulamaları artık şifresiz olarak yapılabiliyor. E-Devlet sisteminde yer alan SGK Hizmet Dökümü uygulamasına artık size özel kişisel kimlik bilgilerinizi girerek (Sosyal Güvenlik Kurumu) SGK Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında Hizmet dökümüzü nasıl alacağınızı alacağız.  SGK Sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgilerin girilmesi gerekiyor.

SGK HİZMET DÖKÜMÜMÜ NASIL ALABİRİM

SGK Hizmet Dökümü almak için T.C. kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgilerin girilmesi gerekiyor.

TESCİL EKRANINDAN AŞAĞIDAKİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR.
4A Tescil Kaydı
4B Tescil Kaydı
4C Tescil Kaydı - Emekli
4C Tescil Kaydı - Çalışan
4C Tescil ve Tahakkuk Görüntüleme - İsteğe Bağlı

EMEKLİ EKRANINDAN AŞAĞIDAKİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR.
4A Emekli Aylığı
4B Emekli Aylığı
4C Emekli Aylığı
4C Aylık Kesintisi
HİZMET EKRANINDAN AŞAĞIDAKİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR. 
4A Hizmet Bilgisi
4B Hizmet Bilgisi

ÖDEME EKRANINDAN AŞAĞIDAKİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR. 
Geçici İş Göremezlik Ödeme Görme 4A - 4B
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Ödemeleri Fatura Hesaplama
Şahıs Ödemeleri Görüntüleme ve Banka Hesap Tanımlama İşlemleri

BORÇ GÖRÜNTÜLE EKRANINDAN AŞAĞIDAKİ İŞLEMLER YAPILMAKTADIR.   
Zorunlu GSS - Tescil Kaydı ve Borç Dökümü
EK5/EK6/5G/30 GÜNDEN AZ İBS - Tescil Kaydı ve Borç Dökümü

Yapılandırma Bilgisi Sorgulama Ekranından Aşğaıdaki İşlemler sırası ile yapılabilmektedir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİ

4B BAĞKUR PRİMLERİ
4B BAĞKUR SGDP
EK-5 PRİMLERİ
EK-6 PRİMLERİ
5G YURTDIŞI PRİMLERİ
30 GÜNDEN AZ İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ

UYARI:

1 - Sosyal Güvenlik Bilgilerinizin www.sgk.gov.tr web sayfasında görüntülenmemesi yönünde bir talebiniz mevcut ise, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine Şahsen Dilekçe ile başvurabilirsiniz.

2 - SGDP Tescil Kaydı sorgulama linki, " TESCİL " menüsüne eklendi.
3 - Geçici İş Göremezlik Ödeme Görme ile yeni açılan İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Ödemeleri Fatura Hesaplama linki "ÖDEME" menüsü altında hizmet vermeye başladı.
4 - Şahıs Ödemeleri Görüntüleme ve Banka Hesap Tanımlama İşlemleri linki "ÖDEME" menüsü altında hizmet vermeye başladı.

5 - "YAPILANDIRMA" menüsü altında bulunan borç türü seçilerek yapılandırmaların sorgulanabileceği "Yapılandırma Bilgisi" linki hizmet vermeye başladı.

6 - "GSS" menüsü "BORÇ GÖRÜNTÜLE" olarak değiştirildi."BORÇ GÖRÜNTÜLE" menüsü altında "Zorunlu GSS - Tescil Kaydı ve Borç Dökümü" ve "EK5/EK6/5G/30 GÜNDEN AZ İBS - Tescil Kaydı ve Borç Dökümü" linkleri hizmet vermeye başladı.

Haberimizde ne zaman emekli olurum, sorusuna yanıt bulabilirsiniz! Haberimizde Bağkur'dan Ne zaman emekli olabileceğinizin, ne zaman emekli olurum hesaplama işlemlerinizi, Ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna cevabı, E-SGM Hizmet Sorgulama Ekranı ve Emekli Maaşı Hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz..

Bu haberimizde; sigorta 4a hizmet dökümü, sgk ssk sorgulama şifresiz hizmet dökümü, ssk sgk hizmet dökümü sorgulama isim ile yapılabilmektedir. Bunun "yanında ne zaman emekli olurum" gelen sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümümü nasıl alırım?
- Ne zaman emekli olacğınızı öğrenmek ve hizmet dökümü almak için tıklayınız.

Ne zaman emekli olurum hesaplaması nasıl yapılır?
- Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için tıklayınız.

Ne zaman emekli olurum hesaplama emekli sandığı için nasıl yapılır?
- Emekli sandığına bağlı olarak çalışanlar için emeklilik hesaplama işlemleri için tıklayınız

Emeklilik Hizmet Süresi Hesaplama ve Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Hesaplama
- Emekli sandığı emeklilik hesaplaması için tıklayınız.

İkramiye ve Maaş Hesaplama

- Kamu çalışanları ikramiye ve maaş hesplamalarını burdan kolayca yapabilirler. İşlem yapmak için tıklayınız.

Bilindiği gibi 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren SGK Sorgulama ve sgk hizmet dökümü sorgulama işlemleri alınan karar gereği şifresiz yapılabilmektedir. Sorgulama için T.C. Kimlik numaranızı bilmeniz yeterli olmaktadır. Haberimizin detayında yer alan resme tıklayarak sizde kolayca SGK Sorgulama işleminizi yerine getirebilirsiniz. 

SGK resmi web adresinde yapılan sorgulamalar sadece kişileri bilgilendirme amacını taşımaktadır. Resmi belge olarak kullanılamaz.
SGK Hizmet Dökümü almak çok kolaydır. SGK Hizmet Dökümü almak isteyen site ziyaretçilerimize bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Türkiye`de emeklilik yaşı devlet tarafından farklı statülere ve farklı koşullara göre kanunla belirlenmektedir. 8 Eylül 1999 tarihine kadar, kadınlar 38 erkekler ise 43 yaşında emekli olabiliyorlardı. O tarihten sonra emeklilik koşulları ağırlaştırıldıkça, emekli olabilme yaşı ve prim ödeme gün sayısı yükseltildi. Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 1 Ocak 2048 tarihi itibariyle 65 olarak uygulanacak.

Hizmet Dökümü sorguylama Uyg.sgk.gov.tr de
Hizmet dökümünü almak için ya SSK SİCİL NO İLE SORGULAMA yada TC KİMLİK NO İLE SORGULAMA işlemin yapmanız gerekmektedir.
KİMLİK NO İLE SORGULAMA Şifresiz olarak SSK Sorgulaması yapabilir, SGK Hizmet Dökümünüzü koayca alabilirsiniz.  


ŞİFRESİZ HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ...

PRİM SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ..

Yeni uygulamada T.C. kimlik numarasının yanında nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgilerin girilmesi gerekiyor. Sosyal Sigortalar Kurumu'nun son zamanlarda sıkça kullanılan sistemlerinden bir olan SSK sorgulama ve 4A hizmet dökümü alma sistemi kullanımda. Kastamonupostasi Vatandaşlar sigortalarının yatıp yatmadığını bunun yanı sıra, sigorta primlerinin ne kadar üzerinden yattığını SSK sorgulama prim ve hizmet dökümü bilgisi alma sistemi aktif edildi. Hizmet Dökümünü nasıl alacağınız bu haberin içinde detayları ile tarif edilmiştir. SSK sorgulama prim ve hizmet dökümü listesi. SGK Hizmet Dökümü almak için bazı bilgilerin girilmesi gerekiyor. 

(SSK SİCİL NO İLE SORGULAMA)
Sorgulama işleminiz gerçekleştirmek için buraya tıklayınız..

Ne kadar emekli maaşı alırım ?


Emekli olduysanız ve maaşınızın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız SGK´nın resmi sitesinde bu sorgulama için oluşturulmuş sayfayı ziyaret etmeniz gerekmektedir.
İşçi olarak SGK kurumuna ( SSK 4A ) bağlı iseniz aşağıdaki bağlantıdan giriş yaparak formu doğru bir şekilde doldurarak sorgulama yapınız ve diğer yönergelere göre işlemlere devam ederek emekli maaşınızı hesaplayabilirsinz.


Eğer kamu kuruluşlarında çalışıyorsanız aşağıdaki bağlantıda gerekli bilgileri doldurarak emekli maaşınızın hesaplamasını yapabilirsiniz.
E-Bordronuzu görebilmek için TC kimlik numaranızı, memuriyet sici numaranızı ve emekli sicil numaranızı bilmeniz yeterlidir. Fakat genellikle memuriyet sicil numaraları sisteme tanıtılmadığı için eğer girişte sorun yaşarsanız memuriyet sicil no alanına 1 veya 0 girerek deneyiniz.


E-Bordro Nedir ?


E-bordro devlet memurlarının aylık maaşlarını öğrenebilmeleri için geliştirilen bir sistemdir. E-Bordronuzu görebilmek ve maaşınızın ne kadar yattığını öğrenebilmek için TC Kimlik numaranızı, memuriyet sicil numaranızı ve emekli sicil numaranızı bilmeniz yeterlidir. E-Bordro ile aylık maaşınızı sorgulamak için haberimizdeki linki takip edin.
E-Bordro devlet memurlarının aylık maaşlarını öğrenebilmeleri için geliştirilmiş elektronik sistemdir. E bordronuzu görebilmek için TC kimlik numaranızı, memuriyet sici numaranızı ve ermekli sicil numaranızı bilmeniz yeterlidir. Fakat genellikle memuriyet sicil numaraları sisteme tanıtılmadığı için eğer girişte sorun yaşarsanız memuriyet sicil no alanına 1 veya 0 girerek deneyiniz.
E-BORDRO devlet memurlarının aylık maaşlarını öğrenebilmeleri için geliştirilmiş elektronik sistemdir. E BORDRONUZU görebilmek için TC kimlik numaranızı, memuriyet sici numaranızı ve emekli sicil numaranızı bilmeniz yeterlidir. Fakat genellikle memuriyet sicil numaraları sisteme tanıtılmadığı için eğer girişte sorun yaşarsanız memuriyet sicil no alanına 1 veya 0 girerek deneyiniz.
E BORDRO İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA


Emekli Sicil Numarası ile Memuriyet/Kurum Sicil Numarasının say200i sistemine girilmemesi veya hatalı girilmesi nedeniyle maaş bordrolarını alamayıp hata mesajı alan personellerin, öncelikle kendi kurum mutemetlerine müracaat etmek suretiyle eksik/hatalı olan bilgilerini (Emekli/memuriyet sicil numarası) muhasebe biriminden sisteme girdirmeleri/düzelttirmeleri gerekmektedir.
Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı personellerinden alınan e-postalarda kurumları tarafından kendilerine memuriyet sicil numaraları verilmediği, bunun yerine mebsis numarası verildiği bildirilmektedir. Bu durumda olan MEB personellerinin kendi kurum mutemetlerine müracaat ederek memuriyet sicil numarası yerine maaş bilgi girişi formunda bulunan Memuriyet Sicil No alanına mebsis numarasını say2000i sistemine girdirmeleri gerekmektedir.
Bu çerçevede, yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak bordro alınamaması durumunda, kbs@muhasebat.gov.tr adresine e-posta gönderilmeden önce ilgili tahakkuk birimine ve muhasebe birimine müracaat edilmesi gerekmektedir. kbs@muhasebat.gov.tr adresine sadece, söz konusu müracaatlardan sonuç alınamaması durumunda e-posta gönderilecektir.
2014 YILI MEMUR MAAŞLARI ZAMLARI BELLİ OLDU!


Memur maaşlarında 2014 yılında taban aylığında artış şeklinde yapılan brüt 175 liradan sosyal güvenlik primi ve vergi kesintisi yapıldıktan sonra net 125 lira kalacak ve tüm kamu çalışanlarının maaşı 125 lira artacak. 2014 yılında enflasyon oranı ne olursa olsun ayrıca bir fark ödenmeyecek.
2015 yılında ise yüzde 3+3 artışa ilave olarak 6'şar aylık dönemde enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, enflasyon farkı ödenecek. Taban aylığına yapılan artış hem çalışan memurların gelecekteki emekli aylıklarına yansıyacak hem de mevcut emeklilerin aylıklarında iyileştirme sağlayacak.
İŞTE DERECE VE UNVANLARINA GÖRE 2014 MEMUR MAAŞLARI


Ünvan: Müstaşar Derece: 1/4 Temmuz 2013: 7.694 Ocak 2014: 7,819
Ünvan: Genel Müdür Derece: 1/4 Temmuz 2013: 6,736 Ocak 2014: 6,861
Ünvan: Şube Müdürü (Üniversite) Derece: 1/4 Temmuz 2013: 3.446 Ocak 2014: 3,571
Ünvan: Öğretmen Derece: 1/4 Temmuz 2013: 2.469 Ocak 2014: 2.594
Ünvan: Polis memuru Derece:8/1 Temmuz 2013: 2.784 Ocak 2014: 2.909
Ünvan: Uzman Doktor Derece: 1/4 Temmuz 2013: 4.043 Ocak 2014: 4.168
Ünvan: Doktor Derece: 7/1 Temmuz 2013: 3.310 Ocak 2014: 3.435
Ünvan: Hemşire (Lise) Derece: 11/3 Temmuz 2013: 2.233 Ocak 2014: 2.358
Ünvan: Mühendis (Büro) Derece: 1/4 Temmuz 2013: 3.522 Ocak 2014: 3.647
Ünvan: Profesör Derece: 1/4 Temmuz 2013: 5.047 OCAK 2014: 5.172
Ünvan:Araştırma görevlisi Derece: 7/1 Temmuz 2013: 2.484 OCAK 2014:2.609
Ünvan: Vaiz Derece: 1/4 Temmuz 2013: 2.655 OCAK 2014: 2.780
Ünvan: Avukat Derece: 1/4 Temmuz 2013: 4.001 OCAK 2014:4.126
Ünvan: Memur Derece: 9/1 Temmuz 2013: 2.041 OCAK 2014: 2.166

KIDEM TAZMİNATINDA YENİ DÖNEM NASIL OLACAK?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı sisteminde değişiklik yapılacak. Kıdem tazminatı yıllık değil, artık aylık hesaplanacak. Ayrıca kıdem tazminatı için fon kurulacak. Kıdem tazminatında devlet güvenceli dönem başlıyor. Hesaplamada yöntem değişiyor; kıdem tazminatı yıllık yerine aylık hesaplanacak. Kıdem tazminatı için bir fon kuruluyor. Evlilik, askerlik ve ev alma dışında 15 yıldan önce bu fondan çıkılamayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekim ayı sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin ilk ipuçlarını verdi. Bakan Faruk Çelik'in bazı gazetelere yaptığı açıklamalara göre; şirket iflas etse bile kıdem tazminatı ödemesi, devletin garantisinde olacak. Fonda, her çalışan adına bireysel hesap açılacak. Yeni sistem, işe yeni başlayanlar için geçerli olacak. Mevcut çalışanların ise isteğine bağlı. Ayrıca işveren, şu anda toplu olarak ödenen kıdem tazminatını aylık olarak ödeyecek. Böylece kıdem yükü birikmeyecek. Çelik, düzenlemenin çalışanların geçmiş ve geleceğe yönelik hak kaybına uğramayacağı şekilde hayata geçirileceğini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaklaşık 10 milyon 500 bin emekliye kamu bankaları aracılığıyla her ay maaş olarak ödediği toplam 10 milyar lira, özel bankaların takibinde.

Bazı özel bankalar, maaşlarını kendi bankalarına taşıyan emeklilere gram altın verirken, bazıları ise banka kartına hediye puan yüklüyor.

(E-BORDRO) Maaş Nasıl Hesaplanır?

Maaş hesaplamasına dahil olan kalemlerin artması ve karmaşıklaşması, maaş hesabını Uzmanlık alanı haline getirmiştir. Bu çerçevede bir çok memur arkadaş hala maaşının nasıl hesaplandığını bilmemekte ve bordrolarda yer alan rakamların nerden geldiğini ve doğru olup olmadığını kontrol edememektedir. Bu nedenle maaşın nasıl hesaplanacağına ilişkin bilgiler vermenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Maaş hesabı iki bölüme ayrılır. Birinci bölüm elde edilen gelirler, ikinci bölüm ise giderlerdir. Gelirlerde asıl yer tutan miktarlar zam ve tazminatlardır.

Maaş Hesaplamalarında kullanılacak temel veriler şunlardır:

Aylık Katsayı: 0,076998

Yan Ödeme Katsayısı: 0,024416

Taban Aylığı Katsayısı: 1,205274


NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.