Öne Çıkanlar The Moment sağlık durumu elazığ haber Yıktı incir reçeli 2

Namaz  Abdesti nasıl alınır ? Namaz abdesti bozan haller ve durumlar

Abdest nasıl alınır Nasıl abdest almalıyım Abdestimi nasıl almam gerekiyor Namaz kılmadan önce abdest nasıl alınır Abdest belli yerlerimizi yıkamaktır böylece necis ve pis olan şeylerden kurtuluruz Abdest alırken nelerde dikkat edilmelidir Abdestin farzları Abdestin sünnetleri Abdest neden alınır Neden abdest alırız Abdest ne işe yarar Maddi manevi temizlik için abdest şarttır.

Nasıl abdest almalıyım Abdestimi nasıl almam gerekiyor Namaz kılmadan önce abdest nasıl alınır Abdest belli yerlerimizi yıkamaktır böylece necis ve pis olan şeylerden kurtuluruz Abdest alırken nelerde dikkat edilmelidir Abdestin farzları Abdestin sünnetleri Abdest neden alınır Neden abdest alırız Abdest ne işe yarar Maddi manevi temizlik için abdest şarttır.


ABDEST NASIL ALINIR?

1- Niyet Etmek:

Abdest alınırken mümkünse kıbleye karşı oturulur. Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir. Eûzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” denilir.

2- Elleri Yıkamak:

Eller bileklere kadar üç kere yıkanmalıdır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yıkanırken bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir. Yüzük varsa oynatılarak altına su geçmesi temin edilir.

3- Ağıza Su Almak:

Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınır. Her defasında iyice çalkalanır. Dişler, baş ve şehadet parmağı ile oğuşturulur. Yalnız oruçlu olanlar, boğazlarına kaçmaması için ağızlarına suyu dolu dolu almamalıdır.

4- Burna Su Almak:

Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. Oruçlu olanlar buruna suyu çok hızlı çekmemelidir.

5- Yüzü Yıkamak:

Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır. Su yüze çarpılmamalıdır.

6- Sağ Kolu Yıkamak ve Sol Kolu Yıkamak:


Sağ avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.-  Sol avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Önce sağ ve sonrada sol kol yıkanır.

7- Kafanın Mesh Edilmesi:

Sağ el yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak, başın ön tarafına saç bitiminden itibaren konulup, ıslak elle bir kere meshedilir.

8- Kulakların Yıkanması:

Eller ıslatılarak, sağ elin serçe parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin seçe parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

9- Boynun Mesh Edilmesi:

Elleri yeniden ıslatmaya gerek yoktur. Baş ve işaret parmakları hariç, diğer üç parmağın dışıyla boyun mesh edilir. Eller öne doğru çekiliken, çene altına doğru değil, kulak altından yüze doğru getirilir.

10- Ayakların Yıkanması:

Önce sağ ayak, sonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir. 

ABDESTİ BOZAN DURUMLAR:

1. İdrar veya dışkı yollarından yani ön ve arkadan herhangi bir şeyin çıkması. (İdrar, dışkı, yel, mezi, meni, kurt vb.)

2. Aklın idrak gücünü gideren hususlar; uyumak, bayılmak, delirmek, sarhoş olmak vs.dir. Ancak oturduğu yerde kıpırdamadan uyuyan kimsenin abdesti bozulmaz.

3. Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya sarı su çıkması ve etrafına yayılması. Ağızdan akan kana bakılır, şayet bu kan tükrük kadar veya tükrükten fazla ise abdesti bozulur.

4. Ağız dolusu kusmak.

5. Cinsi münasebette bulunmak.

6. Tam olarak cinsi ilişki olmasa bile kadın ve erkeğin çıplak ve ince bir elbise ile vucutlarının veya tenasül uzuvlarının birbirine değmesi.

7. Teyemmüm yapan kimsenin su bulması.

8. Namazda sesli gülmek.

Abdestin Farzları:

 

1. Elleri dirseklere kadar kollarla birlikte yıkamak.

 

2. Yüzü yıkamak.

 

3. Başın dörtte birini meshetmek.

 

4. Topuklarıyla birlikte ayakları yıkamak.

 

Abdestin Sünnetleri:

 

1. Abdest almaya niyet etmek

 

2. Abdeste eûzü besmele ile başlamak.

 

3. Abdeste başlamadan önce elleri bileklere kadar yıkamak

 

4. Dişleri misvak veya fırça ile, yoksa parmaklar ile temizlemek.

 

5. Abdest organlarını peş peşe ara vermeden yıkamak.

 

6. Yıkanan organları ovmak.

 

7. Ağza üç kere su almak.

 

8. Oruçlu olmadığı zamanlarda gargara yapmak.

 

9. Burna üç kere su vermek ve sol elle sümkürmek.

 

10. Yıkanan her organı üç kere yıkamak.

 

11. Abdestte çift organları yıkamaya sağ organdan başlamak.

 

12. Eller ve ayaklarda yıkamaya parmak uçlarından başlamak.

 

13. Sakalı olanların sakalını hilallemesi.

 

14. Parmaktaki yüzüğü oynatarak suyun altına ulaşmasını temin etmek.

 

15. Kulakları meshetmek.

 

16. Boynu meshetmek.

 

17. Başın tamamını meshetmek.

 

18. Parmakların arasını hilallemek.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.