Öne Çıkanlar Soru ve Cevaplar evleniyor e devlet şifresi Bulutlar TEOG tercihleri nasıl yapılır

Taşeron işçilere kadro geliyor mu Sendika Hakkı verildi mi?
2014 torba yasasının çıkması ile birlikte merakla beklenen taşeron işçilere yeni düzenlemeler çıktı mı ? Torba yasası taşeron işçiler hakkında kadro haberi verecek mi?  Torba yasası ile taşeron işçiler kadroya geçecek mi ? Torba yasada taşeron işçilerin emeklilik yaşı yeniden düzenlendi mi?Taşeron işçilerin son durumu ne olacak?

20 milyondan fazla insana merakla beklediği torba yasası sonunda çıktı Torba yasası 2014 resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi .Erken emeklilik memurların çalışma saatleri gibi düzenlemelerin dışında taşeron işçiler için yeni düzenlemeler bu yasada yapıldı .Milyonlarca taşeron işçinin merakla beklediği torba yasası ile taşeron işçiler yeni haklar elde ettiler. Aynı zamanda taşeron işçilerin emeklilik yaşları ve çalışma saatleri yasa ile yeniden belirlendi torba yasa taşeron işçilere yönelik yeni düzenlemeleri kamuoyunda tartışma yarattı Bazı kesimler tarafından taşeron işçilerin haklarının yendi iddia edildi Torba yasa taşeron işçiler için yapılan düzenlemeler nelerdir Kamu'da ve özel sektörde çalışan taşeron işçilerin durumları ve yeni düzenlemeleri nelerdir

Özel sektörde çalışan 572 bin taşeron işçi ile ilgili değişen pek bir şey olmayacak kamu'da çalışan taşeron işçiler ise düzenlemeden daha çok yararlananlar arasında olacaklar  Kamu'da çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatı devlet tarafından ödenecek fakat özelde çalışanlar için böyle bir durum söz konusu olmayacak  2014 yeni taşeron düzenlemelerine göre asıl işveren taşeron şirketinde çalışanların maaşlarının ödenip ödenmediğini kontrol edip maaşların ödenmemesi halinde şirkete değil işçilere ödeme yapacak En çok madencilere yönelik yenilikler yapıldı Torba yasa maddeleri si ile madencilerin emeklilik yaşları yeniden düzenlendi 55 yaşında emekli olan madenciler artık 50 yaşına düştü erken yıpranma payı bunda çok etkili oldu madenciler torba yasası ile birlikte 43 yaşında emekli olabilecekler 36 saat çalışma saati haftalık olarak belirt dilenirken günlük çalışma süreleri ise madencilerin 6 saati geçmeyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni bir düzenleme hazırlayarak başbakanlığa sundu. Düzenlemede, iş ilişkisinin muvazaalı olduğunu mahkeme yoluyla kanıtlamış taşeron işçilerin çalıştıkları kamu kurumunda daimi kadroya alınmasını öngörüyor.Ancak işçiler, kazanılmış haklarından vazgeçmeleri ve belirlenen ücretlerle çalışmayı kabul etmeleri durumunda kadroya geçebilecek.. Bu düzenlemeye göre, fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işyerlerinde fiilen çalışan taşeron işçiler, "sürekli işçi" kadrosuna alınacak. Diğerleri ise, "idari hizmet sözleşmesi"yle çalıştırılmak üzere "sözleşmeli personel" olacak.. "İhtiyaç fazlası" olarak belirlenen taşeron işçilerin ise, ihbar ve kıdem tazminatlarıyla işe iade davalarından kazandıkları tazminatlar ödenerek sözleşmeleri feshedilecek.

TAŞERON SENDİKA

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenleme üzerine geçen yıl Hak-İş ve DİSK'e ortak hareket etme çağrısında bulunmuş, üç konfederasyon müzakere masasına 'tek ağız' oturmuştu. Bu sayede 'kıdem tazminatı' istemeyerek de olsa rafa kaldırılmıştı. Ancak ekonomi yönetimi, özellikle kamudaki taşeron sorununu çözme gerekçesiyle yeni bir çalışma yaparken, bunu işçi sendikalarına göstermemişti. Geçen hafta Başbakan Erdoğan'a sunulan taslak, hükümet üyelerince imzalanarak önceki gün Meclis'e gönderildi ve bugün de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alındı.

TAŞERON KANUNUNDA NELER VAR? 
 
Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını, söz konusu kamu kuruluşu üstlenecek. Bu işçilerin yıllık izinlerinin kullanılması da kamu tarafından takip edilecek. Kamuda hangi işlerin taşerona verileceğini Bakanlar Kurulu belirleyecek. Buna uymayanlara ciddi yaptırım gelecek. Hem kamu, hem özel sektörde taşeron işçilerin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri işe başlamadan alınacak, bunun gözetim ve denetiminden asıl işveren de sorumlu olacak.

Kamu ve özelde asıl işveren taşeron işçinin ücretlerinin ödenmesinden de sorumlu olacak. Ücretler bankaya yatacak. Taşeron işçinin sürekliliğini sağlamak üzere sözleşmeler en az üç yıllık olacak. Taşeron işçiler sendikalı olurlarsa, aradaki ücret farkı kamu kuruluşu tarafından üstlenilecek.
 
YERALTI İŞÇİLERİ İÇİN ALTI AYLIK KIDEM ŞARTI KALDIRILACAK!

Yeraltı işçilerinin yıllık izin süreleri, diğer işçilere göre dört gün fazla olacak. Yeraltı işçilerinin haftalık çalışma saatleri azami 36 saat olacak. Bu süre mevcut sistemde 45 saat olarak uygulanıyor. Yeraltı işçilerinin azami çalışma süresi 6 saati geçmeyecek. Yeraltı işçilerine olağanüstü haller dışında fazla çalışma yaptırılmayacak. Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı çalışmaya göre, taşerona verilmeyen ‘asıl işler’ artık yasal olarak taşerona aktarılabilecek. Taşeron doktora imkan sağlanacak. Kadro umudu ise suya düştü. 

Hükümetin uzun zamandır gündemde tuttuğu taşeron işçisiyle ilgili düzenlemeden işçilere iyi haber çıkmadı. Tasarıyla ilgili çalışma son halini alırken, kamuoyuna yansıdığı gibi yeni düzenlemede taşeron işçisine kadro çıkmadı. Böylece bir kez daha, kamuda çalışan binlerce taşeron işçisinin kadro umudu suya düştü. Torba yasayla hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeyle, kadro verilmediği gibi taşerona yaptırılacak işlerin sayısı ve çeşidi daha da artırılacak. Vatan'da yer alan habere göre; Mevcut yasada taşerona verilmesi yasaklanan ‘asıl işlerin’, artık yasal olarak da taşerona verilebilmesinin önü açılırken, taşeron doktor ve belediyecilere olanak sağlanacak. Örneğin bir hastanedeki asıl iş olan sağlık hizmetlerinin ya da belediyelerde asıl iş olan temizlik işlerinin de, taşeron işçilerine yaptırılmasının önünde bir engel kalmayacak. 

Böylece, örneğin hastanalerde asıl iş kapsamındaki sağlık hizmetleri ve belediyelerdeki asıl iş kapsamındaki belediye hizmetleri de hiçbir tartışmaya olanak tanımadan taşeron eliyle yaptırılabilecek. Geçen yıldan bu yana Çalışma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ve yüzbinlerce işçinin umutla beklediği tasarının en önemli özelliği, kimseye kadro vermeyecek olması. Yüzbinlerce işçiden hiçbirinin kadro talebi karşılık bulmadı. 600 bine yakın taşeron işçisi, özelleştirme mağduru olarak bilinen 23 bin 4-C ve Karayollarında çalışanlara kadro verilmiyor.
 
Tasarının taşeron işçiler için çok sayıda yenilik ve iyileştirme getirdiği söylemlerine rağmen, uygulamada pek de böyle olmayacak. Halen uygulamada olan mevcut yasada, hangi işlerin taşerona verilemeyeceği açıkken, özellikle kamuda asıl işlerin de taşerona yaptırılmasının önüne geçilemiyor. Yeni düzenleme bunu düzeltmek yerine asıl işleri de taşerona açıyor. Yeni hazırlanan ‘Asıl iş taşerona verilemez’ şeklindeki açık hüküm kaldırılıyor. Böylece ‘asıl işlerin’ de yasal bir engel olmaksınız taşeron işçileye yaptırılabilmesi sağlanıyor. Bu noktada tasarıya, ‘asıl iş’ ve ‘yardımcı işlerin’ neler olduğu sıralanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.