Öne Çıkanlar The Moment sağlık durumu elazığ haber Yıktı incir reçeli 2

Diyanet  MBSTS Sınav Konuları ve Sınav Takvimi Açıklandı!
Diyanet Yeterlilik Başvuru, diyanet yeterlilik sınav soruları,diyanet yeterlilik sınavı ne zaman, Diyanet İşleri Başkanlığı kısaca MBSTS olarak bilinen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav tarihi belli oldu, ÖSYM - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi DİB MBSTS'nın başvuru tarihlerini ve sınavın ne zaman yapılacağını duyurdu. MBSTS, ÖSYM'nin 2015 yılı ilk sınavı, sınav daha önce DİB Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılıyordu.

MBSTS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÖSYM, 2015 yılı sınav takvimine göre Diyanet Yeterlilik Sınavı için başvuruların alınmasına 25 Aralık 2015 Perşembe günü başlanacaktır.  Daha önce açıklanan sınav takviminde şua için bir sorun bulunamamaktadır. 

DİB MSTS NE ZAMAN YAPILACAK?
Diyanet İşler Başkanlığınca imamların yeterliliklerini ölçmek amacıyla düzenlene bu sınav 22 Şubat 2015  Perşembe günü 
MBSTS Sınav başvuru tarihi:

SINA BAŞVURU TARİHİ: 25.12.2014 – 04.01.2015
SINAV TARİHİ : 22.02.2015

MBSTS BAŞVURU MERKEZLERİ : ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri, DİB Yurt Dışı Temsilcilikleri,OSYM Resmi Web Sitesi olarak belirtlenmiştir.

MESLEKİ BİLGİLER SEVİYE TESPİT SINAVININ (MBSTS) ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ (ÖSYM) TARAFINDAN YAPILACAĞINA İLİŞKİN

D U Y U R U

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;

1. Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,

2. Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,

3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,

4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri,

için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin 1 inici fıkrasında “Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM’ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, Başkanlığımız ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol uyarınca 2015 yılında MBSTS, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Sınavın organizasyonu, sınavın uygulanması ve sınav sorularının hazırlanması tamamen ÖSYM’nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir.

SINAV TARİHİ:

Sınav, 22 Şubat 2015 tarihinde saat 14.00’da yapılacaktır.

BAŞVURU ZAMANI:

Sınava başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 25 Aralık 2014-04 Ocak 2014 tarihleri arasında alınacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI:

Bu sınava Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) katılabilecektir.

SINAV SORULARI:

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

1. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Değerlendirme, her sorunun değeri aynı olmak üzere 100 puan üzerinden yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayısı ham puanı olacaktır. Aşağıdaki formül kullanılarak adayların 100 üzerinden puanları hesaplanacaktır.

2. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir.

SINAV KONULARI:

1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

2. Tefsir

3. Akaid & Kelam

4. Fıkıh & İlmihal

5. Hadis

6. Siyer & İslam Tarihi

7. Dinler ve Mezhepler Tarihi

KAYNAK KİTAPLAR:

S.No KİTAP ADI YAZAR ADI (YAYINEVİ)
1 Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri Komisyon (DİB Yayınları)
2 Tefsir Usulü Prof. Dr. İsmail CERRAHOĞLU

(TDV Yayınları)

3 İlmihal I. ve II. Ciltler Komisyon (TDV Yayınları)
4 Hac İlmihali Doç. Dr. İsmail Karagöz

Mehmet Keskin

Doç. Dr. Halil Altuntaş

(DİB Yayınları)

5 Haccı Anlamak Dr. Ekrem KELEŞ

Prof. Dr. Bünyamin ERUL

(DİB Yayınları)

8 Dini Kavramlar Sözlüğü Komisyon (DİB Yayınları)
9 Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı Prof. Dr. İbrahim SARIÇAM

(DİB Yayınları)

10 Hadis Usülü Prof. Dr. Talat KOÇYİĞİT (TDV)
11 Riyazü’s-Salihin -Metin ve Çeviri- Ebü Zekeriyya en-Nevevi (DİB Yayınları)
12 Yaşayan Dünya Dinleri Komisyon (DİB Yayınları)
13 Tecvidli Kur’an Okuma Rehberi Davut KAYA (DİB Yayınları)
14 Diyanet İslam Ansiklopedisi TDV Yayınları

İlgililere duyurulur.

D.İ.B.İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.