Öne Çıkanlar karar nejat birecik Justіn Bіеbеr bu tarz benim özlem özden meclisteki konuşma

2014 KPSS Sınav sorusu olan Selfie ne demektir ?(Selfienin Öz Anlamı Nedir?)

Kpss Sınavında dahi çıkan Selfie ne demektir?Selfie'nin gerçek anlamı nedir?Selfie türk dilinde hangi anlamı taşıyor?Ösym Kpss ortaöğretim sınavında dahi Selfie'nin anlamını sordu.Peki Selfie Nedir?

 28 Eylülde yapılan KPSS Ortaöğretim sınavında soru haline gelen ve Türkçe karşılığı merak edilen Selfie ne demek. Tüm dünyada bir bağımlılık haline gelen selfie bu yıl KPSS sorularına da damgasını vurdu.Bu çılgınlık sonrası TDK tarafından yapılan açıklama sonrası Selfie'nin Türkçe karşılığı Özçekim olarak belirtilmişti.

TDK Bilim Kurulu bugünkü toplantısında "selfie" sözcüğünün Türkçe karşılığını "özçekim" olarak kayıtlara geçirdi. Yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya eklentisi olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla yapılan çalışma sonucunda yeni isim olarak Türk dil kurumunca özçekim olarak kayıtlara eklendi
 
İşte 'selfie' çılgınlığının asıl nedeni!
Sosyal medya uzmanı akademisyen Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, son günlerde gerek Türkiye’de gerekse de dünyada adından sıkça söz ettiren “selfie” konusuna açıklık getirerek; “Selfie son günlerde sosyal medyanın akışına damga vurmuş en büyük çılgınlıktır.” dedi. Her yaştan her kesimin selfie tarzında fotoğraf çekmesinin en temel nedeninin ise bireyin sosyal medyada ön plana çıkma ve başkaları gibi olma arzusu olduğunu belirtti.
 
Sosyal medya üzerine önemli çalışmaları olan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, son günlerde özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği selfie tarzındaki fotoğraf çekiminin sosyal medyada had safhaya ulaştığını belirterek, selfienin Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım ağlarının çehresini değiştirdiğine vurgu yaptı. “Kendimce” kelimesinin selfie yerine kullanılabileceğini belirten Kırık, selfienin uzun bir süre daha internet gündemini meşgul edeceğini ifade etti.
 
Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Selfienin tarihinin çok eskiye dayandığını belirterek, Selfie’nin tarihini şöyle anlattı: “Selfie, bir kişinin kameralı cep telefonu ya da dijital fotoğraf makinesiyle kendisini ya da kendisiyle birlikte çevresini aynı kadraj içerisinde görüntüleyip fotoğrafını çekmesidir. Bu kelime Türkçe olmamakla birlikte, İngilizce’de kullanılan bir kelimedir. Ancak globalleşmesinin etkisiyle birlikte Türkçe’de de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Selfie, Oxford Üniversitesi Sözlüğü tarafından 2013 yılının kelimesi seçilmiştir. Ancak selfienin geçmişi 1839 yılına dayanmaktadır. Amerikalı fotoğrafçı Robert Cornelius’un çektiği oto-portre fotoğrafı dünya tarihinin bilinen ilk selfiesidir. Dolayısıyla sosyal medyada paylaşılan ve ilk selfie olarak adlandırılan fotoğraflar gerçeği yansıtmamaktadır.”
 
“Selfie, sosyal medya nedeniyle çılgınlık derecesine ulaştı.” ifadesini kullanan sosyal medya uzmanı Kırık, “Selfie tarzındaki fotoğrafların yaygınlaşmaya başlamasında sosyal medyanın etkisi çok büyüktür. Facebook, MySpace, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım ağlarının varlığı selfie çılgınlığının birincil nedenidir. Çünkü kitle iletişim araçlarına internet teknolojisinin entegre edilmesi sosyal paylaşım ağlarının cazibesini önemli ölçüde arttırmıştır. Ayrıca bilgisayar tabanlı sistemlerin gelişim göstermesi, geleneksel medyanın giderek güç kaybı yaşamasına neden olmuş, böylece yeni medya ön plana çıkmıştır. Günümüzde taşınabilir, hareketli her türlü kitle iletişim aracı üzerinden sosyal paylaşım ağlarına erişim mümkündür. Bu sayede yaşamın hemen hemen her noktasında çevrimiçi kalabilmek ve sanal topluluklar arasında yer almak ve çekilen bir fotoğrafı sanal alemde paylaşabilmek olanaklı bir duruma gelmiştir. Bilginin eğlence ile desteklenmesi sosyal paylaşım ağlarının cazibesini ise had safhaya ulaştırmıştır.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.